Życie po ciąży. Odchudzanie, organizowanie, dbanie o dziecko

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety pełen skrajnych emocji - od euforii, aż po niepokój. Trudno się temu dziwić - wejście w rolę mamy często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i zmianami w życiu, które odwraca się o 180 stopni. Z pewnością chcesz schudnąć, ale jednocześnie musisz przygotować się do opieki nad noworodkiem. O czym powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Wszystko o ciąży i jej wpływie na ciało po porodzie

Podczas ciąży diametralnie zmienia się kobiece ciało - jest to całkowicie normalne. Przystosowuje się do noszenia pod sercem płodu, któremu należy zapewnić odpowiednie warunki do zdrowego rozwoju.

Wszystko o ciąży od początku. Największą zmianą jest oczywiście rosnący brzuch. U niektórych kobiet może być mniej widoczny - zwłaszcza w pierwszych dwóch trymestrach. U innych natomiast rośnie on do pokaźnych rozmiarów już od drugiego trymestru - jest to kwestia czysto indywidualna. Jest nią również kształt brzucha - może on do złudzenia przypominać piłkę, być nieco spłaszczony, a nawet spiczasty.

Im dłużej trwa ciąża, tym większy jest również przyrost masy ciała. Ile tyje kobieta w ciąży? Przyjmuje się, że średnio jest to między 8 a 15 kg, jednak nie jest to regułą. Niektóre kobiety przybierają na wadze nawet o 20 kg lub więcej. W trakcie ciąży warto kontrolować przyrost masy ciała, zwłaszcza pod okiem ginekologa. Co prawda przyjęło się mówić, że przyszła mama powinna jeść za dwoje, ale w rzeczywistości powinnaś jeść dla dwojga. Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w tym okresie o kilkaset kalorii, ale dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa warto czuwać nad tym, co pojawia się na Twoim talerzu.

Pamiętaj również o tym, że przyrost spowodowany jest nie tylko nadwyżką kalorii, ale przede wszystkim masą dziecka, wodami płodowymi, rosnącymi piersiami, płynami ustrojowymi, a także łożyskiem. Nadmiar tkanki tłuszczowej w granicach 5 kg to całkiem normalne zjawisko. Nie oczekuj jednak, że wraz z urodzeniem dziecka pozbędziesz się nadwyżki kilogramów jak za dotknięciem magicznej różdżki. W pierwszym tygodniu po porodzie kobiety najczęściej tracą na wadze ok. 8 kg. W pierwszym miesiącu Twoja waga może pokazać wynik o 9 kg niższy niż przed rozwiązaniem. Potem prawidłowe tempo chudnięcia to średnio 2 kg na miesiąc. 

Co ważne, w trzecim trymestrze często możesz zauważyć również ciemnobrązową linię przebiegającą przez sam środek ciążowego brzuszka. To nic innego jak linea negra, która jest wynikiem zmian hormonalnych i zanika po porodzie po ok. kilku lub kilkunastu tygodniach. Całkiem normalnym zjawiskiem są również rozstępy - Twoja skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych lub są one osłabione z powodu podwyższonego poziomu kortyzolu. Nie jest to żaden powód do wstydu, jednak jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, smaruj swój ciążowy brzuszek oliwką lub kremem przeciw rozstępom. 

Powiększone piersi w ciąży to także naturalny objaw. Do tego stają się one bardziej wrażliwe, nabrzmiałe, a nierzadko dochodzi również mastalgia, czyli ból. Zachodzące zmiany hormonalne są oczywiście związane z przygotowaniem do karmienia piersią, mlekiem matki. Pełniejszy biust utrzymuje się przez cały okres laktacji. Po kilku miesiącach wraca do swojego naturalnego rozmiaru, jednak często pojawiają się na nim rozstępy.

W czasie ciąży zmienia się również wygląd bioder, nóg i stóp. Winą za taki stan rzeczy nie leży po stronie wyłącznie dodatkowej tkanki tłuszczowej. U wielu przyszłych mam pojawia się problem z zatrzymywaniem wody w organizmie. Obrzęki nóg i stóp nasilają się zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury i przemęczenia. Po porodzie problem ten stopniowo będzie zanikać, jednak warto pomóc sobie aktywnością fizyczną o umiarkowanej intensywności - zarówno w czasie ciąży, jak i po tym, gdy na świecie powitasz swojego potomka.

Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które pragną wrócić do dawnej formy. Co więcej - wiele z nich pragnie wyglądać jeszcze lepiej niż przed stanem błogosławionym. Pamiętaj o tym, że w grę wchodzi nie tylko walka o lepszą sylwetkę, ale przede wszystkim - zdrowie.

Połóg to dla wielu kobiet trudny czas, w którym Twoje ciało dochodzi do siebie po porodzie - zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu. Oba stanowią dla niego ogromne obciążenie. Organizm stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży, dlatego powinnaś zapewnić mu jak najlepsze warunki do regeneracji. Dlatego też pierwsze dwa tygodnie po porodzie powinny stać pod znakiem odpoczynku. 

W kolejnych dwóch tygodniach możesz zacząć stopniowo się ruszać, jednak z rozsądkiem. Możesz zacząć od spacerów i ćwiczeń rozciągających. Wszystko jednak powinno odbywać się pod czujnym nadzorem lekarza. Każdy organizm jest inny. Co ważne, aktywności jednak Ci nie zabraknie - opieka nad noworodkiem stanowi nie lada wyzwanie.

Miesiąc po porodzie można zacząć wprowadzać już nieco bardziej zaawansowane treningi. Jak schudnąć po ciąży z brzucha? W grę wchodzą przede wszystkim te aerobowe, takie jak m.in. długie spacery czy jazda na rowerku stacjonarnym. Unikaj ćwiczeń, które stanowią obciążenie dla mięśni brzucha - daj im czas na regenerację po porodzie. Poczekaj z nimi min. 2 miesiące. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kobiet po cc, u których “zielone światło” na aktywność fizyczną powinien dać lekarz.

Skuteczny sposób na schudnięcie? Zdrowa i zbilansowana dieta pełna cennych właściwości odżywczych. Powinny znaleźć się w niej wszelkie produkty będące źródłem mikroelementów, takich jak m.in. witaminy z grupy B, żelazo, magnez, witamina C, jak również witamina D. W Twoim menu powinny pojawić się produkty spożywcze z pięciu podstawowych kategorii:

  • produkty zbożowe,
  • warzywa i owoce,
  • mleko i produkty mleczne,
  • mięso, wędliny, ryby, jaja,
  • tłuszcze.

Stawiaj na pożywienie, które będzie stanowić wartościowe źródło energii do opieki nad noworodkiem, ale jednocześnie wesprze Cię na drodze do osiągnięcia upragnionej wagi. Jakie produkty odchudzają? Sięgaj po te, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, ale przy tym są bezpieczne dla maluszka karmionego piersią. Unikaj natomiast produktów obfitujących w węglowodany proste, konserwanty, sztuczne barwniki. Omijaj szerokim łukiem przetworzoną żywność, a stawiaj na tą nisko przetworzoną - pochodzącą z ekologicznych upraw. Znajdziesz ją w naszej ofercie.

Pamiętaj o regularnym jedzeniu posiłków - co 3-4 godziny. Organizm zabezpiecza się przed ewentualnym brakiem energii i magazynuje ją, co często prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Ponadto w ten sposób pobudzisz swój metabolizm i zadbasz o prawidłową pracę układu trawiennego.

Domowe sposoby na schudnięcie? Picie wody! To nie tylko skuteczny sposób na zachowanie prawidłowych funkcji organizmu i zapobieganie nadmiernemu zmęczeniu, ale także wsparcie w procesie odchudzania. Picie 2 litrów wody dziennie to absolutne minimum. Wyrabiając sobie taki nawyk przyspieszasz przemiany metaboliczne, a także oczyszczanie organizmu z toksyn. Ponadto jest to także świetny sposób na profilaktykę cellulitu wodnego, będącego efektem zatrzymywania się wody.

Naturalne produkty wspomagające odchudzanie po ciąży - o czym warto wiedzieć

Co na schudnięcie? Nie ma jednego złotego środka, który pozwoli Ci błyskawicznie zrzucić zbędne kilogramy po porodzie. Kluczem do sukcesu jest pełnowartościowa, zbilansowana dieta, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli karmisz piersią, nie możesz pozwolić sobie na drastyczną redukcję kaloryczności posiłków - Twoje zapotrzebowanie energetyczne w okresie laktacji wzrasta o 500 kalorii w porównaniu do stanu sprzed ciąży.

To, co pojawia się na Twoim talerzu ma ogromny wpływ na proces spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jakie na jakie naturalne produkty wspomagające odchudzanie warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Produkty zbożowe pełnoziarniste - sięgaj po pieczywo, kasze ekologiczne, ryż, makarony czy płatki, które są źródłem węglowodanów złożonych i wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym. Do tego zawierają błonnik pokarmowy, który wspomaga proces odchudzania i pozostawia uczucie sytości po posiłku.
  • Chude mięsa, ryby, jaja, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu - to cenne źródło białka w diecie, które jest podstawowym materiałem budulcowym organizmu, a przy tym wspiera procesy regeneracji mięśni,
  • Warzywa i owoce - zarówno surowe, gotowane, jak i w postaci naturalnych przetworów z surowców ekologicznych. Są bogate w witaminy i sole mineralne wspomagające redukcję masy ciała.
  • Produkty z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Znajdziesz je np. w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach, awokado czy tłustych rybach morskich. Są źródłem energii, a także wspomagają m.in. pracę serca i regulują poziom cholesterolu we krwi.

Jak dbać o noworodka? Kluczowe wskazówki dla młodych rodziców

Jak dbać o noworodka? To pytanie spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym mamom, które po raz pierwszy wchodzą w tak wyjątkową rolę. Prawidłowa higiena noworodka to bardzo istotny aspekt, którego nie można pominąć.

Pierwsza kąpiel powinna odbyć się kilka godzin po porodzie lub nawet kilka dni po nim - w zależności od zaleceń lekarza. Ciało maluszka po porodzie pokryte jest mazią płodową, która pełni funkcję warstwy ochronnej. Nie tylko zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami, ale również pielęgnuje.

Nie bez znaczenia jest temperatura wody. Powinna ona oscylować między 35 a 37 st. C. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut, dzięki czemu uchronisz maluszka przed wyziębieniem. Optymalna temperatura w pomieszczeniu natomiast 24-25 st. C. Jak często kąpać noworodka? Nie częściej niż 2-3 dni w tygodniu, jednak twarz, rączki, szyja czy okolice intymne należy myć każdego dnia.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka? Postaw na produkty, w których na próżno szukać substancji drażniących i silnych detergentów. Wybierz mydła i płyny do kąpieli dla dzieci hypoalergiczne o bardzo prostych składach. To samo dotyczy balsamów i kremów, którymi smarujesz delikatną skórę noworodka i tym samym chronisz ją przed wysuszeniem oraz przenikaniem szkodliwych drobnoustrojów. W naszym asortymencie znajdziesz kosmetyki dla noworodków uznanych marek, takich jak m.in. Dzidziuś czy Sylveco.

Jakie warzywa w diecie niemowlaka? Kiedy i jakie produkty wprowadzać?

Rozszerzanie diety dziecka warto rozpocząć między 4. a 6. miesiącem życia. Do tego czasu podstawą jego żywienia powinno być mleko - matki lub modyfikowane. Jeśli zauważysz, że mocno trzyma główkę, stabilnie siedzi, interesuje się jedzeniem - to dobry czas na wprowadzenie do jego menu nowych produktów.

Co dla nowonarodzonego dziecka? Pierwszym z powodzeniem mogą być kaszki zbożowe dla dzieci. Sięgnij po produkty BioBas, które wytwarzane są z surowców z ekologicznych upraw. Kaszki jednoskładnikowe pomogą Ci czuwać nad tym, czy maluch nie wykazuje objawów alergii.

Kiedy i jakie warzywa dla niemowlaka? Mogą one pojawić się w jego jadłospisie równocześnie z kaszkami, np. w formie przecierów, zupek czy gładkiego puree. Zacznij np. od takich jak marchewka, brokuły, kalafior czy dynia.