Organizm naszego dziecka rozwija się od pierwszych dni życia niezwykle intensywnie. Zdrowa dieta naszych pociech to dla zatroskanych rodziców kwestia podstawowa. Jak zapewnić zdrowe jedzenie takiemu maluchowi? Jak zalecają specjaliści do 6 miesiąca karmimy bobasa tylko i wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, a do 1 roku życia to właśnie mleko powinno stanowić podstawowy element diety dziecka. Jednocześnie już od 4/6 miesiąca zaleca się rozpocząć wprowadzanie do diety naszego bobasa produktów zbożowych. Są one idealne jako pierwsze stałe produkty spożywane przez dziecko.


     
  Czy wiesz, że...

       
      
Produkty zbożowe możesz wprowadzić już od 4/6 miesiąca życia dziecka

       Na początek najlepsza będzie kaszka jaglana, gryczana lub ryżowa

      Kaszki bezmleczne można połączyć z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki

        Wprowadzaj nowe produkty pojedynczo

      Posiłek dla dziecka powinien być wysokokaloryczny

        Nie zwlekaj z podawaniem glutenu dłużej, niż do 12 miesiąca życia

      Stwórz dziecku dobre warunki do jedzenia


Sprawdź, jak wprowadzić pierwsze produkty zbożowe do diety Twojego dziecka


    Jeżeli obserwujesz, ze Twoje dziecko:

  • Jest zainteresowane jedzeniem
  • Potrafi stabilnie siedzieć z podparciem sztywno trzymając głowę
  • Udaje, że żuje jedzenie
  • Potrafi złapać jedzenie i trafia nim do buzi
  • Ma więcej, niż 4 miesiące....
    .....to możesz rozszerzać jego dietę o produkty zbożowe




      KASZKA GRYCZANA   KASZKA JAGLANA   Kaszka Orkiszowa   Kaszka Owsiana   Kaszka Manna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pamiętaj, że....

każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Nie wprowadzaj za wcześnie posiłków stałych, gdyż grozi to zakrztuszeniem lub innymi poważnymi konsekwencjami włącznie z tym, ze dziecko nie będzie lubić samej sytuacji karmienia. Zadbaj by dziecko miało stałe miejsce jedzenia posiłków, Dobrze sprawdzą się krzesła do karmienia, ten sam śliniaczek, rutyna z tym związana. Staraj się nie puszczać dziecku bajek w trakcie karmienia, ani robić z momentu jedzenia wyjątkowej sytuacji (latanie samolotem itp.). Staraj się skupić uwagę dziecka na pokarmie ślicznym, kolorowym talerzem, a później pięknie ułożonymi twarzami z musów owocowych lub dla dzieci mające ząbki z samych owoców.

Wprowadzenie produktów zbożowych do diety niemowlaka najczęściej rozpoczyna się od kaszki jaglanej, gryczanej lub ryżowej (te produkty są bezglutenowe z natury). Przygotowanie kaszki dla dziecka nie jest sprawą trudną. Tutaj znajdziesz pomoc w tej kwestii: (link). Pamiętaj żeby w momencie serwowania kaszka była odpowiednio schłodzona. Niektóre dzieci są bardzo czułe na ciepło. Na początku podawaj jeden rodzaj kaszki, sprawdź jak Twoje dziecko reaguje na dany produkt. Na początek najlepiej wybrać kaszkę bezmleczną, którą łatwo przygotujesz na mleku modyfikowanym lub na mleku matki.



Produkty glutenowe takie jak pszenica, samopsza, płaskurka, owies, czy inne zboża zawierające gluten, wprowadzamy do diety dziecka jako drugie w kolejności. Specjaliści od żywienia dzieci i niemowląt zalecają wprowadzić produkty glutenowe nie później, niż w 12 miesiącu życia dziecka. Po wprowadzeniu produktów glutenowych obserwuj dziecko i jego reakcje. Czasami moment wprowadzenia produktów zawierających gluten trzeba odłożyć na trochę później,

Z czasem możesz dodać przeciery lub musy owocowe. Wcale nie najgorszym pomysłem jest kaszka jaglana z marchewką i cynamonem (sprawdź przepis). Butelkę podawaj dziecku na noc, a rano staraj się dziecku serwować kaszkę za pomocą łyżeczki.




Jedzenie a zdrowa zabawa

Dzieci poznają jedzenie po raz pierwszy.
Chcą zrobić to wszystkimi możliwymi zmysłami.
Dzieci będą wkładać rączki do miseczki, łapać łyżkę,
rozsmarowywać posiłek na blacie, pluć i ślinić się.
Rodzicu, bądź cierpliwy !!!

 

 
 
 
 
Produkty zbożowe są oprócz owoców i warzyw pierwszymi produktami, za pomocą których pomocą rozszerzamy dietę dziecka. Obserwuj swoje dziecko i gdy już będzie gotowe nieśpiesznie wprowadzaj pojedynczo produkty zbożowe. Możesz później do kaszki w miseczce dodać gotowane owoce, a nawet marchewkę lub dynię. Nie dodawaj cukru ani soli – daj poznać dziecku naturalny smak zbóż.