Pierwsza kaszka dla niemowlaka - jaką wybrać? 

Jaka pierwsza kaszka dla niemowlaka? Przed podobnym dylematem staje każdy rodzic, który przygotowuje się do rozszerzania diety dziecka. Na rynku aż roi się od propozycji dla najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. O czym mowa? Sprawdź!

Pierwsza kaszka dla niemowlaka – od czego zacząć?

Kiedy pierwsza kaszka dla niemowlaka powinna pojawić się w jego miseczce? Podobne pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy przygotowują się na ten niezwykle ważny moment, jakim jest rozszerzanie diety dziecka. Na samym początku warto zaznaczyć, że każde jest inne i tempo wprowadzania zmian powinno być dostosowane do jego rozwoju - zarówno motorycznego, jak i umysłowego.

Bacznie obserwuj swojego maluszka. Istnieje kilka sygnałów świadczących o tym, że może być już gotowe do wprowadzania pokarmów stałych. 

Jeśli zauważysz, że maluch:

  • zaczyna interesować się jedzeniem, 
  • udaje, że je żuje, 
  • potrafi złapać pokarm i włożyć go do buzi, 
  • opanował już umiejętność stabilnego siedzenia i sztywnego trzymania główki, 

może to być znak, że jest to odpowiedni moment na pierwszą kaszkę w jego życiu.

Choć według specjalistów niemowlęta powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym do 6. miesiąca życia, to musisz wiedzieć, że produkty zbożowe można zacząć wprowadzać do ich diety już od 4. miesiąca życia. To właśnie wtedy wykształca się u nich zdolność do przyjmowania pokarmów stałych. Nie bez znaczenia jest tutaj rola zarówno nerek, jak i przewodu pokarmowego, które są już odpowiednio rozwinięte. W tym okresie zaczyna także zanikać naturalny odruch wypychania ciał obcych z ust.

Pamiętaj również o tym, że wprowadzenie produktów zbożowych nie powinno nastąpić później niż przed ukończeniem 1. roku życia. Kaszka dla niemowlaka to obok warzyw i owoców bardzo często jeden z pierwszych pokarmów stałych i nie bez powodu. Wyróżnia się odpowiednią kalorycznością w dużej mierze ze względu na obecność w jej składzie węglowodanów złożonych. Dzięki temu zapewnia uczucie sytości na dłużej, dlatego na początku przygody z rozszerzaniem diety warto podawać ją na śniadanie lub kolację. Ponadto kaszka polecana jest także z uwagi na konsystencję, która jest najbardziej zbliżona do mleka.

Pamiętaj również o tym, aby nowe produkty w diecie malucha pojawiały się pojedynczo. Dlatego też kaszki jednoskładnikowe to przysłowiowy strzał w dziesiątkę - zdecydowanie łatwiej będzie Ci ustalić, jaki produkt może wywoływać ewentualną reakcję alergiczną.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego piersią – co warto wiedzieć?

Pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego piersią może pojawić się jako posiłek uzupełniający już po ukończeniu przez niego 4. miesiąca życia. Nie musi być to rzecz jasna regułą, ponieważ zaleca się podawanie maluszkowi wyłącznie mleka matki do 6. miesiąca. Decyzja więc należy już do Ciebie. Powinna być ona podyktowana indywidualnymi predyspozycjami dziecka - często bywa bowiem tak, że pokarm matki może okazać się niewystarczająco treściwy, aby zapewnić mu zdrową i zbilansowaną dietę.

Jeśli zastanawiasz się nad pytaniem pt. jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego piersią, odpowiedź brzmi: najlepiej bezmleczna. Powinna charakteryzować się prostym składem (jednoskładnikowa), być pozbawiona dodatków, jak również niskoprzetworzona. Na początku stawiaj na kaszki pozbawione glutenu, w tym jaglaną, ryżową czy też gryczaną. Kolejnym krokiem, czyli po podaniu kaszki jednoskładnikowej, jest wprowadzenie wielozbożowej. Kiedy Twoje dziecko skończy 6 miesięcy, możesz wprowadzić do jego diety gluten.

Bez względu na to, po jaki rodzaj kaszki sięgniesz, pamiętaj o tym, że należy nałożyć ją na koniuszek łyżeczki w małej porcji. Dziecko musi mieć możliwość nabrania jej ustami, bez ryzyka zachłyśnięcia się. Jeśli ma problem z jedzeniem z łyżeczki i woli butelkę, wówczas zainwestuj w specjalny smoczek.

Obserwuj maluszka, czy nie wystąpiła u niego reakcja alergiczna. Nigdy nie wprowadzaj kilka rodzajów kaszek jednocześnie.

W jakich porcjach podawać kaszkę? Warto kierować się zasadą pt. jedna jej porcja zastępuje porcję mleka mamy. Tutaj jednak należy pochylić się na kalorycznością posiłku - jedna, co najwyżej dwie porcje kaszki dziennie powinny być wystarczające.

Jaka pierwsza kaszka dla niemowlaka będzie najlepsza?

Jaka pierwsza kaszka dla niemowlaka? Możesz rozpocząć przygodę z nowymi smakami  między 4., a 6. miesiącem życia. Na start warto wziąć pod lupę kaszkę jaglaną, bądź też gryczaną lub ryżową z uwagi na to, że z natury są to produkty w których na próżno szukać glutenu. Skup się na podawaniu jednego rodzaju kaszki i obserwuj maluszka. Musisz wykluczyć ewentualne alergie pokarmowe. 

Kiedy maluch skończy już 6 miesięcy (bądź po prostu nie później niż przed zdmuchnięciem pierwszej świeczki na torcie), zapala się zielone światło na wprowadzenie do menu zbóż zawierających gluten. Zawsze musi być on wprowadzony jako drugi w kolejności. Tutaj także kłania się w pas obserwowanie dziecka. Czasami może się okazać, że produkty z zawartością glutenu muszą jeszcze trochę poczekać na to, aż zagoszczą w jadłospisie małego smakosza.

Sięgając po kaszki bezmleczne, możesz wzbogacić ich smak o mleko modyfikowane, bądź mamy (pamiętaj, że bezwzględnie nie możesz go podgrzewać na gazie lub w kuchence mikrofalowej, a wyłącznie w podgrzewaczu). Oprócz tego, że posiłek powinien być kaloryczny, należy zadbać o to, aby był spożywany w bezpiecznych warunkach. 

Bez względu na to, na jaki rodzaj kaszki postawisz, zawsze zwracaj szczególną uwagę na jej skład. Omijaj szerokim łukiem te, w których znajdziesz cukier dodany, bądź też konserwanty w duecie z barwnikami. Dobrej jakości kaszka dla dziecka powinna przede wszystkim charakteryzować się prostym składem.

Kiedy wprowadzać kaszki dla niemowlaka?

Kiedy wprowadzać kaszki dla niemowlaka? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, powinien być to moment między 4. a 6. miesiącem życia malucha, ale nie później niż przed 1. rokiem życia. Wiele zależy oczywiście od jego indywidualnych predyspozycji. Nie warto się z tym spieszyć - każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego kluczem do sukcesu jest baczna obserwacja jego zachowania.

Najważniejsze jest to, aby maluch stabilnie siedział i trzymał główkę. Prawidłowa postawa to absolutna konieczność podczas spożywania pokarmów stałych - dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka. Ponadto pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego piersią czy też mlekiem modyfikowanym powinna być odpowiednio dobrana.

W pierwszej kolejności najczęściej podaje się kaszki jednoskładnikowe bezglutenowe, które są najbardziej łagodne dla wciąż delikatnego układu pokarmowego. Z czasem możesz rozszerzać jego dietę o kaszki jednoskładnikowe z glutenem, jak również wielozbożowe. Dajesz tym samym swojemu maluchowi czas na to, aby mógł zapoznać się z nowymi doznaniami, konsystencją i reakcjami organizmu po posiłku stałym.

Co ważne, podanie pierwszej kaszki dla niemowląt nie wiąże się z całkowitym odstawieniem mleka matki czy też mleka modyfikowanego. Na początku powinna ona zastępować jeden posiłek w ciągu dnia z uwagi na wysoką kaloryczność kaszek zbożowych. Podawaj mleko maluchowi dopóki sam się go domaga. Z czasem nastąpi moment, kiedy pokarmy stałe, w tym nie tylko kaszki, w zupełności je zastąpią.

Jak przygotować kaszkę dla niemowlaka – krok po kroku

Jak zrobić kaszkę dla niemowlaka? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. W przypadku kaszek bezmlecznych istnieją dwie możliwości.

Jak przygotować kaszkę dla niemowlaka na mleku matki? Do zimnej wody wsyp odpowiednią ilość produktu. Gotuj przez 2-3 minuty pamiętając o ciągłym mieszaniu. Potem należy przestudzić kaszkę i dodać do niej podgrzane mleko mamy - jego temperatura nie powinna jednak przekraczać 40-45 st. C. Pamiętaj - nigdy nie podgrzewaj go na gazie, ani w mikrofalówce.

Analogicznie, kaszkę dla niemowlaka na mleku modyfikowanym należy najpierw ugotować według instrukcji podanej na opakowaniu - najlepiej na wodzie. Potem wystarczy ją przestudzić, a następnie dodać mleko modyfikowane i gotowe.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka – gluten, cukier, składniki do wyboru

Pierwsza kaszka dla niemowlaka - jej podanie nie musi spędzać Ci snu z powiek, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Wiesz już, od kiedy może pojawić się w menu Twojego malucha, jak również po które zboża sięgać na starcie. Czas przyjrzeć się bliżej składowi poszczególnych produktów.

Wspólnym mianownikiem każdej kaszki powinien być brak obecności cukru. Zboża zawierają go w sobie, więc ten dodany jest już niepotrzebny. Kolejna ważna kwestia - to to, że dobrej klasy kaszka dla dzieci jest produktem niskoprzetworzonym. Na próżno szukać w nim obecności GMO (organizmy genetycznie modyfikowane). Omijaj również kaszki do których producenci dodają konserwanty i barwniki.

Cukry i różnego rodzaju słodzące substancje, jak również konserwanty, bardzo negatywnie wpływają na rozwój maluszka. Ostatnie, oprócz tego, że mogą powodować reakcje alergiczne, przyczyniają się często do rozwoju m.in. astmy, nie wspominając już o drażnieniu śluzówki żołądka. Cukry dodane są natomiast sprzymierzeńcem złych nawyków żywieniowych dziecka. Do tego mogą prowadzić m.in. do rozwoju cukrzycy typu II, próchnicy, a ponadto osłabiać funkcjonowanie układu odpornościowego. 

A co ze “złym glutenem”, na myśl którego drżą niektórzy rodzice? Absolutnie nie trzeba się go bać, a jedynie podejść do jego podawania z ostrożnością. Jego wprowadzenie do diety jest nieodłącznym elementem jej rozszerzania (między 6.,a 12. miesiącem życia). Obserwuj maluszka - jeśli wystąpiła u niego reakcja alergiczna, skonsultuj się z pediatrą. Jeśli nie, masz zielone światło.

Doceń moc kaszek zbożowych, w tym owsa, pszenicy, gryki, ryżu, czy też jęczmienia. Stanowią one cenne źródło energii, jakże ważnej dla rozwijającego się organizmu. Z każdą łyżeczką dbasz o to, aby maluch otrzymywał węglowodany, błonnik pokarmowy, wiele witamin (w tym tych z grupy B) i składników mineralnych, w tym takich jak np. selen, żelazo i cynk.