
Najlepsze sposoby pielęgnacji delikatnej skóry niemowlaka
Skóra niemowląt wymaga specjalnego traktowania już od pierwszych chwil jego życia. Jest niezwykle delikatna, dlatego jej odpowiednia pielęgnacja to klucz do jej prawidłowego rozwoju. O czym warto pamiętać? Sprawdź!
Wprowadzenie do pielęgnacji niemowlaka
Codzienna pielęgnacja niemowlaka jest niezwykle ważna z kilku powodów. Jednym z najbardziej oczywistych jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, a co za tym idzie, dbanie o dobre samopoczucie maluszka każdego dnia. Musisz jednak wiedzieć, że jego skóra wymaga właściwego traktowania z uwagi na to, że nie jest jeszcze ona w pełni rozwinięta. Charakteryzuje się cienkim i delikatnym naskórkiem, brakuje jej jeszcze elastyczności. Ponadto wyróżnia się innym odczynem pH niż u osoby dorosłej. Efekt? Jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, które zaburzają jej funkcje ochronne.
Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka już od pierwszych dni życia ma ogromne znaczenie dla jego komfortu i zdrowego rozwoju. Jednym z największych dylematów świeżo upieczonych rodziców jest to, jak często kąpać niemowlaka. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie musisz robić tego codziennie, o ile Twoje dziecko nie przemieszcza się jeszcze samodzielnie i nie je pokarmów stałych. Codzienna kąpiel jest zalecana również w upalne dni, kiedy maluszek się poci.
Możesz kąpać swojego niemowlaka kilka razy w tygodniu, ale pod warunkiem, że każdego dnia zadbasz o dokładne przemywanie miejsc intymnych i ich okolic podczas każdej zmiany pieluszki. Skóra w tych partiach jest szczególnie narażona na zabrudzenia, a co za tym idzie, podrażnienia.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakich produktów myjących używasz podczas kąpieli niemowlaka. Najlepiej sięgać po delikatne dedykowane im mydła lub płyny do kąpieli. Nie powinny one zawierać sztucznych substancji zapachowych, konserwantów czy silnych detergentów, które mogą zaburzyć funkcje ochronne bariery naskórka. Pamiętaj również o tym, że produkty dla dorosłych mają inny odczyn pH. Ponadto unikaj wszelkiego rodzaju myjek, których nie możesz wyprać, wygotować czy zdezynfekować w inny sposób. Myjka nie jest absolutnym must have - ręka w zupełności wystarczy.
Pielęgnacja niemowlaka nie może obyć się również bez zadbania o higienę jego skóry głowy. Zarówno w okresie niemowlęcym, czyli do 1. roku życia, jak i w 2. roku życia maluszek najczęściej ma jeszcze niewiele włosów na głowie. Nie ma więc wtedy potrzeby stosowania specjalnego szamponu dla dzieci, jednak nie ma również ku temu przeciwwskazań. Możesz również przemywać jego główkę delikatnym mydłem lub płynem do kąpieli nie tylko do ciała, ale również do skóry głowy. Włosy możesz umyć raz lub dwa razy w tygodniu, o ile główka maluszka szczególnie się nie brudzi lub nie poci.
Pamiętaj również o kilku ogólnych, ale bardzo ważnych zasadach codziennej pielęgnacji niemowlaka. Stawiaj na ubrania z naturalnych materiałów, bez metalowych zapinek. Zadbaj również o prawidłową temperaturę otoczenia i unikaj zbyt częstych kąpieli, które mogą prowadzić do przesuszenia delikatnej skóry.
Pielęgnacja niemowlaka chłopca a dziewczynki – co musisz wiedzieć?
Codzienna pielęgnacja dziecka w przypadku obu płci wygląda bardzo podobnie, jednak trzeba wziąć na tapet różnice wynikające z budowy fizjologicznej. W grę wchodzi przede wszystkim higiena intymna.
Pielęgnacja niemowlaka dziewczynki w obszarach intymnych powinna odbywać się przy każdej zmianie pieluszki. W tym celu potrzebujesz jedynie wacika nasączonego ciepłą, ale nie gorącą wodą. Możesz także użyć nawilżanych chusteczek dla dzieci - koniecznie hipoalergicznych. Po zabrudzeniu przetrzyj okolice intymne, najlepiej aż do wysokości pępka. Kolejnym wacikiem lub chusteczką dokładnie przetrzyj pachwiny i fałdki skórne, w których często gromadzi się brud. Nie zapominaj również o umyciu okolic warg sromowych.
Co ważne, u dziewczynki zawsze przecieraj wacikiem od przodu do tyłu. Powód? Mniejsze ryzyko przenoszenia się bakterii kałowych w okolice intymne, a co za tym idzie, rozwój infekcji. Unikaj również wymywania śluzu ze sromu, który zapewnia zdrowie intymne. Po skończonej toalecie dokładnie osusz okolice intymne i nie ubieraj dziecka od razu - pozwól dziecięcej skórze nieco pooddychać. Możesz również posmarować ją kremem lub maścią np. na odparzenia.
A jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja niemowlaka chłopca? Musisz przede wszystkim mieć na uwadze to, że u większości chłopców w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia występuje fizjologiczna stulejka. Nie ma więc możliwości odprowadzenia napletka od żołędzi, które są ze sobą sklejone. Absolutnie nie można tego robić na siłę podczas kąpieli. Należy jednak dokładnie umyć skórę pod prąciem, jak również workiem mosznowym.
Pielęgnacja u chłopca wygląda bardzo podobnie jak u dziewczynki - przynajmniej na początkowym etapie. Najpierw musisz ostrożnie zdjąć zabrudzoną pieluszkę - u chłopców warto robić to delikatnie, ponieważ często zdarza im się oddawać wtedy mocz. Potem nasącz czysty wacik ciepłą wodą i przetrzyj skórę dziecka aż do okolicy pępka. Weź kolejny czysty wacik i umyj pachwiny, fałdy skórne, a także obszary wokół genitaliów. Zadbaj również o to, aby dokładnie wyczyścić miejsca pod jądrami. Zbiera się w nich wydzielina, martwy naskórek, jak również bakterie.
Następnie przejdź do umycia prącia i jąder zwracając szczególną uwagę na obszar pod prąciem, w którym często gromadzą się resztki kału i moczu. Na samym końcu unieś nóżki dziecka do góry i umyj pupę, jak również tylne powierzchnie ud. Potem postępuj dokładnie jak w przypadku pielęgnacji niemowlaka dziewczynki - dokładnie osusz okolice intymne i pozostaw na chwilę skórę bez pieluszki.
Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji niemowlaka?
Jak skompletować zestaw do pielęgnacji niemowlaka? Przede wszystkim stawiaj na kosmetyki bezzapachowe, dedykowane niemowlętom z pH przyjaznym dla ich wrażliwej skóry. Unikaj natomiast produktów z konserwantami, silnymi detergentami, parabenami, SLS i SLES, jak również barwnikami. Stawiaj na te z naturalnym składem, które delikatnie oczyszczają skórę maluszka i pozostawiają ją nawilżoną. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie stosuj preparatów antyseptycznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
W dziecięcej kosmetyczce powinno znaleźć się miejsce dla łagodnego mydła hipoalergicznego w płynie. Mydło Dzidziuś z olejkiem migdałowym to doskonała propozycja do kąpieli niemowląt powyżej 1. miesiąca życia. Jego receptura została opracowana z myślą o delikatnym myciu i pielęgnacji skóry maluszka. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wyciąg z migdałów, który działa nawilżająco i natłuszczająco. Ponadto jest to kosmetyk pozbawiony alergenów, ale za to z naturalnym pH. Możesz stosować go każdego dnia, ponieważ został przebadany dermatologicznie.
Możesz postawić również na kosmetyk 2w1. Dzidziuś Delikatny żel i szampon Dziecko świetnie sprawdza się do mycia delikatnej skóry dziecka - zarówno ciała, jak i głowy. Co ważne, nie musisz obawiać się podrażnienia spojówek czy też błon śluzowych. Znakomicie sprawdza się przy codziennej pielęgnacji, pozostawiając dziecięcą skórę nie tylko nawilżoną, ale również miękką w dotyku. To produkt, który może stosować cała rodzina - nie tylko noworodek czy niemowlę, ale również starsze dzieci, a nawet dorośli. Ponadto możesz liczyć na ułatwione rozczesywanie splątanych włosków. Podobnie jak mydło, żel i szampon ma pH przyjazne dla dziecięcej skóry, a do tego na próżno szukać w nim substancji podrażniających.
Jeśli szukasz szamponu dla niemowląt, sięgnij po Hipoalergiczny szampon dla dzieci Dzidziuś. Świetnie spisuje się przy pielęgnacji nie tylko włosów, ale również skóry głowy już od pierwszych dni życia. Nie powoduje podrażnień, znakomicie pielęgnuje, a do tego ułatwia rozczesywanie.
Jak zorganizować codzienną pielęgnację niemowlaka?
Codzienna pielęgnacja niemowlaka powinna rozpocząć się od zmiany pieluszki. Zadbaj przede wszystkim o prawidłową higienę miejsc intymnych, które są szczególnie narażone na podrażnienia czy rozwój infekcji. Postępuj zgodnie ze wcześniejszymi wskazówkami.
Następnie przejdź do umycia twarzy maluszka. Możesz to zrobić za pomocą czystych wacików nasączonych ciepłą wodą lub z odrobiną mydła dla najmłodszych. Jeśli po nocy w oczach Twojego dziecka pojawi się wydzielina, przemyj je delikatnie wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej. Nie zapominaj również o pielęgnacji uszu i nosa. Możesz w tym celu użyć np. specjalnych, bawełnianych patyczków. Nosek przemyj jedynie z zewnątrz.
W ciągu dnia zmieniaj jedynie brudną pieluszkę. Wieczorem natomiast możesz postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczących porannej pielęgnacji lub postawić na kąpiel. Pamiętaj, aby woda nie przekraczała 35-37 st. C. Stosuj kosmetyki dedykowane niemowlętom i nie pomijaj żadnej okolicy. Po kąpieli delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem i zastosuj oliwkę, balsam lub krem dla dzieci, który nawilży i natłuści delikatną skórę maluszka. Raz lub dwa razy w tygodniu umyj jego skórę głowy i włosy.
Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka w sezonie zimowym i letnim
Jak dbać o skórę maluszka w okresie zimowym? Musisz pamiętać, że przy niskich temperaturach traci ona więcej wilgoci, dlatego jest bardziej narażona na przesuszenie czy łuszczenie się. Nie pomaga również suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Regularnie stosuj więc balsamy nawilżające i natłuszczające, które chronią skórę dziecka przed wysuszeniem. Postaw na produkty myjące z delikatnym składem, które dodatkowo nie podrażniają. Nie zapominaj o ochronnym kremie do twarzy, który chroni nie tylko przed chłodem, ale również zimnym wiatrem.
Pielęgnacja niemowlaka latem jest równie wymagająca. Musisz chronić jego skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV za pomocą kremów z wysokim filtrem SPF. Ponadto unikaj ekspozycji na słońce zwłaszcza między 11 a 16. Stawiaj również na intensywne nawilżenie i delikatnie produkty do mycia dziecka. Sprawdzaj okolice pod pieluszką, które przy nadmiernym poceniu mogą się odparzać.