Niemowlak wraz z mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym od pierwszego dnia życia uzyskuje wszystkie mu potrzebne do życia składniki. Nadchodzi jednak czas rozszerzenia diety dziecka o inne produkty. Rozszerzanie diety niemowlaka jest zalecane już od 4/6. miesiąca życia dziecka. Na początek zaleca się wprowadzać do diety niemowlaka przeciery warzywne, produkty zbożowe bezglutenowe takie jak kaszka jaglana, czy kaszka gryczana, a także przeciery owocowe. Kolejne produkty zbożowe mogą już zawierać gluten, który z racji większego ryzyka alergennego, należy wprowadzać powoli, ale nie później niż przed 12 miesiącem życia.

 

Co to jest gluten?

Gluten jest rodzajem białka roślinnego, które występuje w niektórych zbożach. Pszenica zwyczajna, orkisz, żyto, czy owies są przykładem zbóż zawierających gluten. Znowu gryka, ryż, proso nie zawierają glutenu. Gluten był spożywany przez gatunek ludzki od czasów udomowienia pszenicy i stanowi nieodłączny element diety człowieka. Dopiero od niedawna wiemy, że gluten jest składnikiem alergennym i może prowadzić do reakcji alergicznej u dzieci. Bardzo często alergię, z której można wyrosnąć, myli się z celiakią, która jest choroba autoimmunologiczną, której objawem jest nietolerancja glutenu. Sama nietolerancja glutenu nie oznacza jeszcze celiaki.  Celiakia jest chorobą trwałą. Niezdiagnozowana celiakia może doprowadzić do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pokarmu w jelitach i przyczyniać się do zaburzeń wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego wprowadzając gluten musimy być ostrożni.


 

Jak wprowadzać gluten do diety dziecka?

 

Dawno minęły czasy kiedy dziecku podawało się cała butelkę kaszki manny nie martwiąc się o skutki z tym związane. Będąc świadomym niebezpieczeństw związanych z rozszerzaniem diety dziecka o gluten, a jednocześnie dbając o prawidłowy i zdrowy rozwój dziecka wystarczy zastosować, podobnie jak w wypadku innych produktów alergennych, prostych zasad:

  1. Wprowadzaj nowe produkty do diety dziecka w małych ilościach. Jeżeli podajesz mleko w butelce, to na początek może to być jedna płaska łyżeczka kaszki manny dodana do jednego posiłku. Jeżeli podajesz dziecku przetarte warzywa, to możesz dodać do posiłku jedną łyżkę ugotowanej kaszki itp.
  2. Przez pierwsze kilka dni wyraźnie obserwuj dziecko zachowując stałą ilość zboża w diecie. Jeżeli zaobserwujesz u dziecka:
  • Wzmożone bóle brzucha i wzdęcia,
  • Biegunkę, nudności lub wymioty,
  • Niepokój i rozdrażnienie,
  • Wysypkę skórna lub inną reakcje alergiczną,

to warto skonsultować z lekarzem takie reakcje na gluten i zaprzestać podawania produktów zbożowych zawierających gluten. Dzięki odpowiednim badanim będzie można wyróżnić czy mamy do czynienia z nietolerancją na gluten, czy z celiakią.

  1. Kiedy nie mamy ku temu żadnych przeciwkazań zwiększamy ilośc zbóż w diecie dziecka, aż do jednego pełnego posiłku. Kiedy dziecko już będzie gryzło możesz śmiało podać mu świeżą pachnącą bułeczkę - najlepiej upieczoną w domu.

 

Ważne:

Jeżeli dziecko wypluwa, grymasi i wyraźnie mu dany pokarm nie smakuje, to nie oznacza, że dziecko ma alergie na dany pokarm. Pierwsze próby jedzeniowe, szczególnie te z nowymi smakami i nowymi konsystencjami pokarmów są dla dziecka dziwne i niemowlak musi je poznać. Warto zmieniać rodzaje konsystencji, czy rodzaj zbóż zawierających gluten, ale dopiero po kilku dniach testowania nowego produktu.

 

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka?

Zapewne chciałbyś jak najlepiej zadbać o pierwsze miesiące życia swojego dziecka. Może to powodować u Ciebie odkładanie momentu podanie kaszki zbożowej, bułeczki, czy owsianki  z obawy przed niepożądaną reakcją. Dzisiejsze zalecenia specjalistów, np. Europejskiego Towarzystwa ds Gastroenterologii, Hepa- tologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN) wskazują jednak, że gluten należy wprowadzić do diety dziecka między 4 a 12 miesiącem życia.

 

 

   
 
 
Pamiętaj, że gluten jest nieodłącznym elementem naszej diety i jego wprowadzenie do jadłospisu dziecka jest koniecznym elementem adaptacji niemowlaka. W wypadku gdy Twoje dziecko ma nietolerancje na gluten lub ma celiakię należy podawać mu tylko i wyłącznie produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. Pamiętaj, że między 2 a 7 rokiem życia większość alergii ustępuje samoczynnie.  W wypadku braku poprawy skonsultuj kwestie spożywania glutenu z lekarzem.