Erytrol czy ksylitol?

Coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie ze swojej diety białego cukru. Nie dość, że jest bardzo kaloryczny, to w dodatku przyczynia się do rozwoju wielu chorób - nie tylko otyłości czy cukrzycy typu 2. Nie musisz jednak rezygnować ze słodkości w swoim menu - sięgnij po naturalne słodziki. Erytrol i ksylitol, bo o nich mowa, zyskują na popularności, jednak który z nich wybrać? Sprawdź!

Co to jest erytrol?

Erytrol - co to? Możesz znaleźć go również pod nazwą erytrytol. To substancja słodząca, która zaliczana jest do grupy półsyntetycznych. Z chemicznego punktu widzenia nie jest cukrem, a alkoholem cukrowym (poliolem). Przybiera postać małych, przezroczystych kryształków, które do złudzenia przypominają tradycyjny cukier biały. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych słodzików nie można uzyskać poprzez syntezę chemiczną, dlatego też w celach przemysłowych najczęściej pozyskuje się go z pomocą fermentacji drożdży.

Erytrytol można znaleźć również w niektórych owocach, takich jak m.in. winogrona, gruszki czy arbuz. Jego źródłem mogą być także produkty fermentowane, w tym wino, sery czy sos sojowy. W obu przypadkach są to jednak śladowe ilości, dlatego pozyskiwanie z nich słodzika to proces mało efektywny i zbyt kosztowny.

Erytrol może z powodzeniem zastąpić w diecie cukier biały, ale także szereg innych słodzików pochodzenia naturalnego, które nie dość, że są bardzo kaloryczne, to w dodatku przyczyniają się do nagłego wzrostu poziomu insuliny po posiłku. Wśród nich warto wymienić takie jak m.in. cukier trzcinowy, melasa czy też syrop klonowy.

To, co wyróżnia erytrytol na tle innych zamienników cukru jest to, że wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym i niemalże zerową kalorycznością. Wynika to z faktu, że aż ok. 90% spożytego erytrytolu nie jest metabolizowane przez organizm - jest on wydalany w niezmienionej formie. Pozostałe 10% natomiast może być wchłaniane i transportowane do nerek.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, że erytrol niemalże jest równie słodki jak sacharoza zawarta w tradycyjnym cukrze - jego słodkość waha się między 70 a 90%. Ponadto jest odporny na wysokie temperatury, dzięki czemu możesz wykorzystać go jako zamiennik cukru do deserów, wypieków czy jako słodzidło do napojów lub domowych zapraw.

Erytrytol ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne - skutecznie wymiata wolne rodniki z organizmu, które przyczyniają się m.in. do powstawania stanów zapalnych czy przyspieszenia procesów starzenia. Do tego warto podkreślić, że nie fermentuje w jamie ustnej, dlatego nie zwiększa ryzyka powstawania próchnicy. Nie jest także pożywką dla drobnoustrojów, co pozwala uniknąć powstawania płytki nazębnej. Erytrol może również zwiększać uczucie sytości i hamować opróżnianie żołądka, co jest szczególnie ważne dla osób na diecie odchudzającej.

Co to jest ksylitol?

Ksylitol - co to jest? To równie popularny słodzik pochodzenia naturalnego, który często określany jest także jako cukier brzozowy. Potoczna nazwa nie jest dziełem przypadku, ponieważ tradycyjnie był pozyskiwany z kory brzozy. Obecnie jednak do jego produkcji wykorzystuje się inne surowce, w tym np. kukurydzę z uwagi na większą efektywność procesu i mniejszy poziom jego skomplikowania.

Ksylitol pod względem chemicznym jest poliolem, czyli cukrem alkoholowym. Po raz pierwszy świat o nim usłyszał pod koniec XIX wieku za sprawą niemieckich i francuskich naukowców, jednak jego popularność nadeszła podczas II wojny światowej. Dostęp do białego cukru był mocno ograniczony, dlatego szukano dla niego alternatywy. Cukier brzozowy okazał się strzałem w dziesiątkę dla żołnierzy walczących na froncie, ale nie tylko.

Ksylitol wyglądem bardzo przypomina tradycyjny cukier. Ma postać małych, białych kryształków, które są pozbawione zapachu. Ponadto jego smak również nie sposób odróżnić od białego cukru - jest on równie słodki, a dla niektórych nawet słodszy, co wynika z jego budowy cząsteczkowej aktywującej receptory znajdujące się na języku.

Cukier brzozowy ponadto jest niskokaloryczny - posiada około 240 kcal na 100 gramów, co w porównaniu do białego cukru jest wartością niższą o ok. 160 kcal. Ponadto zwróć uwagę na niski indeks glikemiczny - 7-8, w zależności od wybranego produktu. Jest to zatem świetna alternatywa dla osób, które chcą uniknąć nagłych wyrzutów insuliny do krwi po spożytym posiłku. Ksylitol mogą więc spożywać diabetycy, jak również osoby chcące zgubić zbędne kilogramy.

Nie bez znaczenia jest to, że ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Efekt? Nie jest on zamieniany w jamie ustnej na kwasy niebezpieczne dla szkliwa zębów. Ponadto wykazuje się właściwościami bakteriobójczymi, co pozwala lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Z tego względu często jest składnikiem gum do żucia czy też past do zębów.

Musisz jednak pamiętać o tym, że fermentacja ksylitolu przebiegająca dopiero w jelicie grubym może przyczynić się do pojawienia skutków ubocznych jego nadmiernego spożycia. w praktyce mowa o takich jak np. rozwolnienie czy wzdęcia. Warto więc wprowadzać go do diety stopniowo i tym samym zwiększać tolerancję organizmu.

Erytrol czy ksylitol – który słodzik wybrać?

Erytrol czy ksylitol - oto jest pytanie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych preferencji żywieniowych, stanu zdrowia, jak również codziennych potrzeb.

Zacznijmy od porównania kaloryczności obu słodzików. Erytrol posiada ok. 20 kcal/100g, podczas gdy ksylitol ok. 240 kcal/100g. Korespondencyjny pojedynek wygrywa zatem erytrol, który może z powodzeniem stać się zamiennikiem tradycyjnego cukru w codziennej diecie. To doskonała opcja dla osób, które zredukować masę ciała, jak również ograniczyć spożycie cukrów prostych w diecie.

Warto również wziąć pod lupę również indeks glikemiczny erytrolu, który wynosi 0. Ksylitol posiada IG na poziomie 7-8, jednak jest to wciąż bardzo dobry wynik. Zwłaszcza w porównaniu do cukru białego, którego indeks glikemiczny to 70. Oba słodziki są zatem bardzo dobrym rozwiązaniem dla cukrzyków, jednak zdecydowanie lepiej wypada w tym kontekście erytrol. Spożywanie ksylitolu również pozwala na kontrolę glikemii i zmniejszenie ryzyka nagłego wzrostu insuliny we krwi.

Co jest słodsze - ksylitol czy erytrol? Zdecydowanie ksylitol - wiele osób nie potrafi odróżnić go pod względem smaku od białego cukru. Co więcej, niektórzy twierdzą, że jest on od niego słodszy. Erytrol również jest dość słodki - wyróżnia się 70-90% słodkości sacharozy. Który jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie to kwestia indywidualna. Oba słodziki możesz wykorzystać np. do słodzenia napojów, przygotowywania deserów, pieczenia ciast czy domowych zapraw.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również tolerancja organizmu na oba słodziki. Ksylitol ma większą tendencję do powstawania dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. Wprowadzenie go do diety w nadmiernych ilościach, zwłaszcza bez stopniowego przygotowywania, może mieć działanie m.in. przeczyszczające. Erytrol w nadmiarze również może powodować problemy gastryczne, jednak trzeba spożyć go znacznie więcej niż ksylitolu.

Cukier brzozowy, podobnie jak erytrol, wykazuje działanie antyoksydacyjne. Ponadto zwiększa wchłanianie wapnia i witamin z grupy B, co sprzyja mineralizacji kości. Oprócz tego działa jak naturalny probiotyk - wspiera działanie flory bakteryjnej w jelitach. Nie bez znaczenia są także jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Erytrol i ksylitol ponadto zapobiegają rozwojowi próchnicy. Ponadto pierwszy ze słodzików przyczynia się do uczucia sytości i hamowania apetytu.

Erytrol czy ksylitol - który jest tańszy? Oba słodziki dostępne są w porównywalnych cenach, jednak to erytrol kosztuje nieco mniej. Koszty ich spożycia mogą być jednak bardzo zbliżone z uwagi na to, że ksylitolu należy użyć w mniejszej ilości, aby uzyskać pożądany poziom słodkości.

Erytrol czy ksylitol do pieczenia – co lepiej się sprawdzi?

Erytrytol czy ksylitol do pieczenia? Oba słodziki są odporne na wysokie temperatury i wyróżniają się delikatnie mentolowym smakiem. Jeśli nie zależy Ci na wyrazistej słodkości, użyj erytrolu. Ksylitol sprawdzi się równie świetnie, gdy w grę wchodzi pieczenie np. ciast jogurtowych, babeczek, serników czy kruchych ciasteczek. Ponadto erytrol nie ulega karmelizacji, więc nie wykonasz z niego np. polewy.

Ksylitol czy erytrol do pieczenia ciast drożdżowych i chleba? Żaden z nich. Oba hamują proces wyrastania zaczynu.

Erytrol czy ksylitol dla dzieci – który wybór jest bezpieczniejszy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ksylitol wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym i niską kalorycznością. Ponadto zapobiega próchnicy. Mogą spożywać go dzieci już od 3. roku życia, a bezpieczna ilość to od pół do półtora łyżeczki dziennie. Pamiętaj, że cukier brzozowy należy wprowadzać u maluchów stopniowo, sukcesywnie zwiększając dawkę.

Erytrol ma jeszcze niższą kaloryczność i zerowy indeks glikemiczny. Również zapobiega próchnicy i działa antyoksydacyjnie. Przyjmuje się, że może być spożywany przez dzieci powyżej 3. roku życia w dawce od 0,5 do 1g na każdy kilogram masy ciała bez efektu przeczyszczającego.

Zatem erytrol czy ksylitol dla dzieci? Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się erytrol.

Erytrol czy ksylitol dla cukrzyka – co jest lepsze?

Lepszy ksylitol czy erytrol dla cukrzyków? Oba słodziki mają niski indeks glikemiczny i wartość energetyczną, dlatego mogą być stosowane przez osoby chore na cukrzycę, jak również z nadwagą czy insulinoopornością.

Ksylitol czy erytrol dla cukrzyka? Erytrol - z uwagi na niższy indeks glikemiczny i niższą kaloryczność, dzięki czemu ryzyko skoków poziomu cukru we krwi jest mniejsze. Ponadto jego spożycia pozwala nieco lepiej kontrolować masę ciała.